خواص سنگ تورمالین و معرفی انواع گونه های آن

خواص سنگ تورمالین وانوع گونه های این سنگ قیمتی

آیا تورمالین می تواند تغییر رنگ دهد؟

بله، به نوعی رنگ سنگهای قیمتی تورمالین وقتی از زوایای مختلف مشاهده شود ، می تواند به طرز چشمگیری تغییر کند ، به عنوان مثال از سبز روشن به تقریباً سیاه. اصطلاح فنی این موضوع پلوکروئیسم است. این امر به طور طبیعی از ساختار بلورها اتفاق می افتد و سپس با برش و تنظیمات افزایش می یابد. برش تورمالین برای به حداکثر رساندن این اثر هنری بسیار ماهر است ، انواع مختلفی از پلوکروازیسم وجود دارد که نیاز به تخصص متمایز دارند. این زمان بر است و می تواند منجر به کاهش اندازه سنگ شود تا اثرات رنگی آن به حداکثر برسد.

 

انواع تورمالین

تورمالین ها به تعدادی از گونه ها تقسیم می شوند ، Schorl ، Elbaite ، Liddicoatite ، Uvite و Dravite مهمترین آنها هستند و بیشتر به انواع وابسته به رنگ آنها تقسیم می شوند.

 

گونه های اصلی تورمالین

Schorl این رایج ترین گونه تورمالین است که در طبیعت یافت می شود و تا 90٪ از کل تورمالین ها را تشکیل می دهد. تورمالین های شورل به طور معمول سیاه هستند ، گاهی اوقات دارای رنگ آبی یا قهوه ای هستند و سنگهایی نیستند که معمولاً در صنعت جواهرات و جواهرات استفاده می شود. رنگ آنها به دلیل مقادیر زیادی آهن در ترکیب شیمیایی آنها ایجاد می شود.

البائیت که از جزیره البا در مدیترانه نامگذاری شده است ، گروه وی گونه هایی است که معمولاً در جواهرات دیده می شود. این گونه شامل روبلایت (از قرمز تا صورتی) ، ایندولیت (آبی تا سبز) ، وردلیت (سبز) و آکرویت (بی رنگ) است.

Dravite این سنگها ، غنی از منیزیم ، با رنگهای تیره از زرد قهوه ای تیره تا سیاه قهوه ای مشخص می شوند. به دلیل عدم درخشش و شفاف نبودن و یا انعکاس نور زیاد ، این سنگها مانند گونه های Schorl معمولاً در جواهرات استفاده نمی شوند.

Liddicoatite Liddicoatite تا سال 1977 به عنوان یک گونه تورمالین جدا شناخته نشده بود. پیش از این تصور می شد که این گیاه Elbaite باشد. طیف رنگی آن شامل صورتی ، قرمز ، سبز ، آبی و قهوه ای و بسیار بندرت سفید است.

Uvite Uvite یک شکل نادر از تورمالین است ، و بلورهای آن متفاوت از سایر تورمالین ها هستند. در بلورهای سبز و قهوه ای مایل به قرمز و همچنین در بلورهای نیمه فلزی آنچنان رنگارنگ نیست.

بعضی از سنگها بیش از یک رنگ دارند که بیشترین مورد جستجو را تورمالین های هندوانه دارند ، در انتهای آن سبز و در سر دیگر صورتی. باارزش ترین گونه ، شکل نادر آبی نئون ، Paraiba Tourmaline است که به نام منطقه ای در برزیل نامگذاری شده است که در سال 1989 کشف شد.

 

سختی تورمالین

مقیاس سختی Mohs به عنوان یک روش مناسب برای مقایسه مقاومت در برابر خراش مواد معدنی ساخته شده توسط فردیدریش موخس ، زمین شناس آلمانی در اوایل دهه 1800 استفاده می شود. مواد معدنی با توجه به مقاومت در برابر خراشیده شدن توسط برخی از مواد معمول ، به عنوان مثال ناخن انگشت ، سکه مسی ، میخ فولادی درجه بندی می شوند. مقیاس موادی مانند تالک در پایین با درجه 1 و الماس در بالا با حداکثر درجه 10 را درجه بندی می کند. تورمالین ها از 7 تا 7.5 به بالای مقیاس درجه بندی می شوند و آنها را به اندازه کافی سخت می کند تا خوب و آسان شود مراقبت از جواهرات.

 

خواص درمانی تورمالین

مدتهاست که سنگهای قیمتی و گوهرها با خواص درمانی و معنویت همراه هستند و تصور می شود که تورمالین یکی از قدرتمندترین ها در بین معتقدین است. اگرچه هیچ احراز هویتی علمی در دسترس نیست که بتواند اثرگذاری این سنگهای قیمتی را اثبات کند ، بسیاری از افراد به کارآیی آنها اطمینان دارند. همانطور که تورمالین ها دارای رنگ های بسیار زیادی هستند ، بنابراین بر قسمت های مختلف بدن تأثیر می گذارند. از نظر جسمی ، تورمالین سبز به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند ، تورمالین سیاه باعث تسکین درد آرتروز و همچنین دردهای پا ، مچ پا ، پاها و پشت می شود ، تورمالین قرمز به قلب ، گردش خون و سیستم تولید مثل کمک می کند ، تورمالین آبی برای ناحیه گلو مفید است در حالی که تورمالین صورتی می تواند به تسکین مشکلات قلبی کمک کند.

در طول تاریخ مردم از قدرت سنگهای قیمتی برای بهبود جسم ، روان و روح استفاده کرده و آنها را برای محافظت و قدرت می پوشند. تورمالین ها به دلیل قدرت معنوی و عاطفی خود که به آنها انرژی شفابخش و محافظتی قدرتمند می بخشد معروف هستند. باز هم رنگهای متفاوت دارای خصوصیات خاص خود هستند. تورمالین سیاه در مواقع سخت به فرد اعتماد به نفس و قدرت می بخشد. تورمالین صورتی به مسائل قلب و عشق مربوط می شود در حالی که تورمالین آبی ذهن باز و صداقت را تشویق می کند. تورمالین سبز قوی ترین قدرت تقویت کریستال ، شجاعت و استقامت ، پاسخ مردانه به ماده زنانه تورمالین صورتی محسوب می شود.

 

قیمت تورمالین

ارزش سنگ های قیمتی تورمالین دامنه بسیار زیادی دارد ، از چند دلار برای فرم های رایج تر تا قیمت های بسیار بالا که توسط نمونه های کمیاب و عجیب و غریب ترجیح داده می شوند.

 

گرانترین تورمالین چیست؟ آیا منشا certain خاصی از تورمالین گران تر است؟ تن های روشن و خالص قرمز ، آبی و سبز معمولاً با ارزش ترین گوهرهای رنگی تورمالین هستند اما سایه های برقی سبز سبز تا آبی تورمالین کاپریت یا تورمالین پارایبا آنقدر استثنایی هستند که به تنهایی در یک کلاس قرار می گیرند. آنچه باعث محبوبیت Paraiba Tourmaline می شود درخشش داخلی بی نظیر آن است. این سنگ گرانبها دارای تابشی است که فقط می توان آن را نئون یا برقی توصیف کرد. این درخشش به مقدار کمی از مس موجود در ترکیب شیمیایی هر سنگ قیمتی نسبت داده می شود. گرانترین سنگهای قیمتی می توانند ده ها هزار دلار در هر قیراط به دست آورند. سنگی که در معدن پدرنیرا در سال 2011 کشف شد به اندازه کافی منحصر به فرد بود که بتواند نام خود را به نام “The Great Divide” تضمین کند و 1.2 میلیون دلار ارزش گذاری شده است.

 

یکی دیگر از تورمالین های گران قیمت کروم تورمالین است که دارای رنگ سبز است اما نباید آن را با تورمالین سبز با قیمت کمتر و معمول اشتباه گرفت. تورمالین سبز معمولی رنگ خود را از حضور آهن دریافت می کند در حالی که کروم تورمالین ، رنگ زنده خود را از آثار کروم بدست می آورد. آیا سنگ قیمتی شما یک تورمالین سبز نسبتاً رایج است یا یک تورمالین نادرتر کروم؟ چگونه می توانی تفاوت را بیان کنی؟ اگر شما یک تورمالین دارید که عمدتا سبز است و می خواهید کشف کنید که آیا رنگ آن به کروم یا آهن نسبت دارد ، پس به سادگی یک فیلتر خاص خریداری کنید ، که به عنوان فیلتر چلسی شناخته می شود.

 

چه زمانی تورمالین کشف شد؟

تورمالین ها در دوران باستان در مدیترانه شناخته می شدند. نمونه ای از اسکندر بزرگ در حدود 200 تا 300 قبل از میلاد در هند تراشیده شده است. این را تأیید می کند.

 

مردم هزاران سال است که سنگهای قیمتی تورمالین را استخراج ، برش و پرداخت می کنند ، اما به دلیل تنوع شگفت انگیز رنگ ، آنها اغلب با سنگهای قیمتی دیگر مانند زمرد یا یاقوت اشتباه گرفته شده اند. فقط در دهه 1800 بود که دانشمندان فهمیدند تورمالین ها نوع خاصی از مواد معدنی برای خودشان هستند. نام آن از کلمه سینالی ، ‘Toramali’ ، به معنای سنگهای قیمتی یا سنگ های مخلوط آمده است. به تازگی ، به طور دقیق دهه 1980 ، تورمالین پارایبا کشف شد و ما می توانیم از یک مرد ، هیتور دیماس باربوسا ، که قبل از کشف این سنگهای سبز یا سبز و روشن ، کل دهه را در استخراج تپه های ایالت پارائیبای برزیل سپری کرد. آنها بلافاصله به مطلوب ترین و گرانترین تورمالین در جهان تبدیل شدند و تقریباً به همان سرعت منبع خشک شد. به طرز جالب توجهی ، نیجریه که از آن طرف اقیانوس اطلس ، از آفریقا رو به برزیل است ، شروع به تولید برخی از سنگهای رنگی بسیار مشابه کرده است.

 

تورمالین کجا یافت می شود؟

گوهرهای تورمالین در آمریکای شمالی و جنوبی ، در ماین و کالیفرنیا در شمال و برزیل در جنوب ، میانمار ، افغانستان و سریلانکا در آسیا و در سراسر صحرای آفریقا استخراج شده اند. سنگهای ناهموار معمولاً از رسوبات رودخانه استخراج می شوند و آنها اغلب یکی از مواد معدنی مختلفی هستند که از یک مکان استخراج تولید می شوند.

 

تورمالین های استخراج شده از معدن هیمالیای کالیفرنیا ، معدن Mount Mica ماین یا معدن کروزیرو در برزیل از نظر کیفیت شهرت خوبی کسب کرده اند اما به یاد دارید که هر معدن طیف وسیعی از کیفیت را تولید می کند. این واقعیت که یک تورمالین از یک معدن معروف تهیه می شود به معنای کیفیت خوب آن نیست.

 

تورمالین چگونه تشکیل می شود؟

برجسته ترین نمونه های کریستال های تورمالین با فعالیت گرمابی ایجاد می شوند. بلورها وقتی ایجاد می شوند که آب گرم و بخار عناصر مورد نیاز برای تشکیل تورمالین ها را به شکاف سنگها منتقل کند که فضای باز برای رشد بلورها را فراهم می کند. این حفره ها می توانند از دقیقه به بعد کریستال تولید کنند. کریستالهای تورمالین معمولاً در سنگهای آذرین باستان یافت می شوند که از ماگمای خنک کننده معروف به پگماتیت تشکیل شده اند.

 

استخراج تورمالین

تورمالین در مناطق مختلف جهان و با توجه به نوع منبع به روش های مختلف استخراج می شود. بعضی از منابع اولیه هستند ، به این معنی که کریستالها مستقیماً از رگ یا پگماتیت که در آن شکل گرفته اند استخراج می شوند. هنگامی که شکاف یا غاری در اثر انفجار یا حفر دقیق (در نتیجه از بین رفتن بلورهای با ارزش) در معرض دید قرار گرفت ، با انتخاب یا با دست استخراج می شود. برخی دیگر منابع آبرفتی هستند ، به این معنی که بلورهای تورمالین در اثر هوازدگی و فرسایش از منبع اصلی خود منتقل شده اند. این سنگهای قیمتی را می توان از بستر رودخانه ها یا سواحل با دست جمع کرد ، از خاک غربال کرد یا در آب تکه تکه کرد.

 

تورمالین برای چه جواهراتی مناسب است؟

از آنجایی که تورمالین دارای رنگهای متنوعی است و به عنوان یک جواهر سخت در نظر گرفته می شود که به راحتی تراش ، ترک یا شکستن نمی خورد ، آنها سنگهای عالی برای آویز ، گوشواره ، دستبند و انگشتر می سازند. علاوه بر این ، برشهای تورمالین به همان اندازه متنوع هستند که رنگها ، بیضی شکل ، گلابی ، مستطیل و حتی هشت ضلعی آنها تورمالین ها را شاید همه کاره ترین سنگهای قیمتی کند. سنگ های قیمتی چشم گربه که به طور طبیعی وجود دارند ، دارای رنگ های مختلفی هستند اما به خصوص در رنگ های صورتی و سبز شایع هستند. این سنگهای قیمتی معمولاً به شکل کابوچون یا گنبد برش داده می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت آنلاین
ارسال از طریق واتس اپ