خواص یاقوت سرخ، رهبر سنگ های قرمز رنگ و مقایسه آن با الماس

یاقوت سرخ به همراه خواص سنگ یاقوت

یاقوت؛ قرمز و گرانبها

افراد کمی هستند که از یاقوت سرخ به عنوان یکی از سنگ های بسیار گرانبهای جهان بی خبر باشند با این حال ممکنه از خواص سنگ یاقوت اطلاع زیادی نداشته باشند، اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید تا انتهای همراه عمارت سنگ باشید تا با این گوهر اناری رنگِ جذاب بیشتر آشنا بشید.

یاقوت (Ruby )چیست؟

کلمه یاقوت از لاتین ruber به معنای قرمز است اما آیا می دانید کلمه corundum نوع بلوری که شامل یاقوت و یاقوت کبود است از واژه تامیل kuruntam به معنای یاقوت سرچشمه می گیرد!
یاقوت یکی از 4 گوهر گرانبهای اصلی به همراه الماس ، زمرد و یاقوت کبود است ، اما یاقوت است که بیشترین قیمت را دارد.

کشف یاقوت

واژه یاقوت سرخ از لاتین ‘ruber’ و ‘rubeus’ به معنای سرخ به ما می رسد و از زمان شروع تاریخ و نوشتن توسط انسان مورد احترام بوده است.
یاقوت در کتاب مقدس به عنوان سنگی از پستان بند هارون و در متون ودایی باستان از هند به عنوان دارویی قدرتمند ذکر شده است.

خوش رنگ ترین سنگ ها؛ عالی مقام اند!

عالی مقام ترین ها در میان سنگ های رنگی کدام یک هستند؟ سه مدعی برجسته وجود دارد. در رنگ سبز؛ زمرد، در میان سنگهای آبی؛ یاقوت کبود و در سنگ های قرمز؛ یاقوت سرخ.

یاقوت سنگ قیمتی پادشاهان هند باستان با نام Ratnaraj در زبان سانسکریت است.
رنگ قرمز از آغاز تاریخ موردعلاقه و احترام بشر بوده است.
و درجاهای گوناگون مورد استفاده قرار گرفته است: نقاشی های غارها، لباس های اشراف یونان و روم، لباس های محلی، فرش ها و اتومبیل های ورزشی، بیشتر پرچم های جهان، تیم های فوتبال از جمله پرسپولیس و….

یاقوت سرخ یادآور رنگ قرمز است. وقتی کلمه یاقوت را می شنویم به قرمز فکر می کنیم و وقتی به رنگ قرمز فکر می کنیم؛ اشتیاق، قدرت، حس شور، خشونت، خطر، ماجراجویی، آتش، خون، هیجان و هوس فکر می کنیم.

 

رنگهای سنگ قیمتی یاقوت

تا این جا متوجه شدیم که یاقوت غالبا به رنگ سرخ است اما چه قرمزی باشد بهتر است؟
باید رنگ یاقوت را به سه قسمت؛ رنگ، شفافیت و درخشش تقسیم کنیم.
رنگ، مشخص می کند که سنگ قیمتی چقدر ارزشمند است. آیا در این سنگ رگه هایی از زرد، آبی یا قهوه ای وجود دارد؟
از لحاظ شفافیت میتواند روشن یا تیره باشد. یاقوتی خوب است که به اندازه ای تیره باشد که قهوه ای به نظر نرسد و همینطور خیلی روشن نباشد تا صورتی به نظر برسد.
برخی از یاقوت ها دارای فلورسانس نیز هستند، پدیده ای که باعث درخشش آنها در نور ماوراء بنفش می شود و حتی به نظر می رسد برخی از نمونه های خاص در زیر نور خورشید می درخشند.

گونه های یاقوت

از نظر علمی، یاقوت سرخ نوعی سنگ کوراندوم است که شکلی بلوری از اکسید آلومینیوم است.

یاقوت کبود دقیقاً از همان ماده ساخته شده است تنها تفاوت این دو در این است که یاقوت قرمز با حضور ناخالصی های کمی از کروم؛ قرمز رنگ می شود و یاقوت کبود با ترکیب مقدار کمی تیتانیوم یا آهن به رنگ آبی در می آید (یا برخی از رنگ های دیگر).

یاقوت های برمه ای یا میانمار، بیشترین میزان رنگ قرمز و کمترین لکه ها یا اجزا را دارا هستند.

یاقوت های تایلندی دارای شهرت قابل توجهی بعد از یاقوت های برمه ای یا میانماری هستند.
یاقوت تایلند دارای کیفیت استثنایی با رنگهای کاملاً تیره تر مانند قهوه ای و سورمه ای است.

ماداگاسکار

یاقوت ماداگاسکار کاملاً جدید است و سنگهایی با رنگ های نارنجی و صورتی دارد.

تانزانیا

یاقوت تانزانیا به دلیل سنگهای قیمتی بسیار تمیز که دارای جواهرات کمی کوچکتر هستند و مقرون به صرفه تر از رقبای سرشناسشان هستند ، مشهور هستند.

موزامبیک

موزامبیک، مقدار زیادی یاقوت تولید می کند و به دلیل یاقوت ستاره ای کشف شده در شمال کشور مشهور است.

 

خواص یاقوت

یاقوت سنگی باستانی است که از زمان شروع تاریخ مورد احترام بوده و از نظر معنوی بسیار قدرتمند است.
صاحب خود را پر از قدرت، با عزت نفس و اعتماد به نفس می کند. این سنگ قیمتی از حاکمان و اشراف مسلط بوده است.

  • باعث ایجاد نشاط در فرد می شود و به وی اجازه می دهد تا سر حد کمال زندگی کند و از هر موقعیت مثبتی که پیش می آید استفاده کند.
  • البته این رنگ و سنگ عشق، علاقه، جنسیت و هوس است.
  • انرژی را افزایش می دهد، اجازه می دهد از زندگی لذت ببرید و شرکای عاشقانه را به خود جذب می کند.
  • ذهن را تیز می کند و به تمرکز کمک می کند، برای جلسات مهم یا مذاکرات بسیار مفید است.
  • آنقدر قدرتمند است که می تواند از فرد در برابر نیروهای هنجارگرایانه و بدخواه، از حمله روانی و رویاهای بد محافظت کند.

در افسانه ها آمده است که می توان برای جلوگیری از آفت و بیماری از آن استفاده کرد.
رزمندگان یاقوت را به عنوان طلسم می پوشیدند تا شکست ناپذیر شوند، اگرچه مبارزان برمه ای با وارد کردن یاقوت زیر پوست قبل از نبرد ، شکست ناپذیری را به اوج می رساندند!

فواید یاقوت سرخ برای سلامتی

یاقوت سرخ با جریان خون از طریق بدن و تمام آنچه که از فشار خون تا قدرت قلب در ارتباط است ارتباط دارند.

یاقوت چون سنگ چاکرای ریشه است، بر ناحیه معده، کمر و سیستم هضم تأثیر می گذارد.

مشکلات جنسی، سندرم پیش از قاعدگی، مشکلات یائسگی و ناتوانی جنسی را می توان با این کریستال قدرتمند کاهش داد.

یاقوت سرخ اثر گذار بر چاکرای اول

سنگ قیمتی قرمز به معنای ارتباط یاقوت با چاکرای ریشه یا پایه است که با سلامت جسمی، ثبات و شکوفایی مرتبط است.

رای تقویت چاکرای ریشه، میتوان یاقوت سرخ را روی بدن نگه داشته و مانتراهایی مانند “احساس امنیت می کنم” ، “من ایمن هستم” و “زندگی را دوست دارم” را در افکار خود نگه دارید.

یاقوت سرخ همچنین با اتصال قرمز به خون بر روی چاکرای قلب تأثیر می گذارد.

 

یاقوت سنگ ماه تولد

یاقوت سرخ سنگ تولد ماه تیر و مرداد است و با علامت نجومی خرچنگ؛ به سرطان مرتبط است.
به این صورت که می تواند سرطان ها را بیرون بیاورد و تسکین دهد.

وضوح

یاقوتهای کاملاً بی عیب و نقص؛ غیر از کوچکترین سنگها در واقع غیرممکن است، بنابراین برخی از لکه ها مورد انتظار است.
ارزش یاقوت به این بستگی دارد که آیا این لکه ها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند یا از شفافیت یا درخشش گوهر جلوگیری می کنند.

درزها یا ترکهای بزرگی که به سطح سنگ قیمتی می رسند بر دوام سنگ تأثیر گذاشته و از ارزش آن به میزان قابل توجهی کاسته می شود.
گاهی اوقات، اجزا و تکه های سنگ می توانند جذابیت سنگهای قیمتی را افزایش دهند مانند سنگ زمرد.
هر چه وضوح یاقوت بیشتر باشد ، سنگ بهتری به حساب می آید.

 

قیمت یاقوت

هنگام قیمت گذاری سنگ های قیمتی رنگی باید 4 فاکتور را در نظر بگیریم؛ رنگ، وضوح، برش و عیار و معمولاً مهمترین آن رنگ است.
کیفیت رنگ قرمز است که بیشترین تأثیر را در قیمت دارد. یاقوت باید قرمز واضح و شفاف باشد و دارای رنگی یکنواخت در سراسر بدنه سنگ باشد، نه خیلی تیره و نه خیلی روشن و بدون رگه ای از رنگهای دیگر.
یاقوت سرخ اغلب دارای لکه است.

یاقوت سرخ یک سنگ قیمتی بسیار گران قیمت است بنابراین دستگاه های برش خیلی تمایل ندارند که هر ماده ای را هنگام برش هدر دهند. این امر در نحوه برش گوهر تأثیر خواهد گذاشت.
یاقوت قرمز به هر شکل است اما برش های گرد و برش های بیضی شکل بسیار محبوب هستند زیرا باعث ایجاد رنگ قرمز و ایجاد درخشش می شوند.

علاوه بر این، یاقوت سرخ یک سنگ پلوکروئیک است به این معنی که بسته به زاویه ای که مشاهده می شود می تواند دو رنگ را نمایش دهد. سنگ می تواند از یک زاویه قرمز تیره و از زاویه دیگر کمی نارنجی به نظر برسد ، برش بیشترین تاثیر را در این امر دارد.

در آخر اندازه قیراط یا وزن یاقوت ارزش آن را تعیین میکنند.
یاقوت بیش از 1 قیراط در واقع بسیار نادر است و هرچه اندازه آنها افزایش می یابد، ارزش آنها نیز به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
یاقوت 2 عیار بسیار گرانتر از دو برابر قیمت یک سنگ قیمتی یاقوت سرخ 1 عیار است و یاقوت 5 عیار نیز احتمالاً 25 برابر قیمت یک سنگ قیمتی 1 عیار است، همه چیز با رنگ و کیفیت برابر است.

 

یاقوت از الماس گران تر است؟

یاقوت سرخ بسیار نادر است ، بطور قابل توجهی نادرتر از الماس است و با این وجود الماس اغلب می تواند به قیمت های مشابه حداکثر تا 10 هزار دلار در هر قیراط برسد. دلیل این امر این است که عرضه الماس بسیار دقیق کنترل می شود – فقط تعداد کمی از سنگهای مرغوب سالانه آزاد می شوند – و تقاضا برای این الماس ها به خوبی توسط یک کمپین بازاریابی کاهش می یابد.

یاقوت و الماس علی رغم اینکه بسیار نادر هستند، قیمت هر قیراط کاملاً شبیه به هم است، شاید یاقوتهای بسیار بزرگتر بتوانند قیمت رقیب خود را افزایش دهند – اما الماسهای رنگی در کل مسئله دیگری هستند!

 

یاقوت سرخ چگونه شکل می گیرد؟

یاقوت از ماده معدنی بسته بندی شده متراکم ساخته شده از اتمهای آلومینیوم و اکسیژن به نام کوروندوم ساخته شده است که برای میلیونها سال تحت فشار و گرمای شدید زیر سطح زمین بوده است.
گرما و فشار این ماده معدنی را به مایع تبدیل می کند که در سنگهای آذرین یا دگرگونی به ترک تبدیل می شود.

با خنک شدن مایع، به بلورهایی تبدیل می شود که معمولاً بی رنگ هستند. با این حال؛ ردپای کمی (غالباً به میزان 1٪) مواد معدنی دیگر می تواند پیوند را از بی رنگ به قرمز، صورتی ، زرد و آبی تغییر دهد.
اگر ماده معدنی کمیاب کروم باشد، سنگ فرش قرمز شده و یاقوت به ما می دهد، اگر عنصر کمیاب آهن و تیتانیوم باشد، یاقوت کبود رنگ آبی به دست می آید.

گوهرهای موجود در گرینلند رنگی کاملاً نزدیک به آنهایی که در میانمار یافت می شوند و به روشی اخلاقی و مسئولانه استخراج می شوند. این سنگ های قیمتی از سنگ سخت جمع شده از رسوبات تراش خورده اند و می توانند منبع بسیار جالب توجهی در آینده برای این گوهر ارزشمند باشند.

یاقوت سرخ چگونه اصلاح می شود؟

متداول ترین و موثرترین کار؛ عملیات حرارتی قدیمی است.
یاقوت را به طور معمول در یک بوته حلقوی (یک ظرف گرانیت ، فلز یا سرامیک) قرار می دادند و در دمای بسیار بالا گرم می کردند، این کار باعث حل شدن ترکیبات برای بهبود وضوح می شود، رنگ قرمز نیز به طور چشمگیری بهبود می یابد.
این روند مشابه اکنون در کوره های کنترل دما انجام می شود اگرچه روش های قدیمی را هنوز هم می توان در روستاهای دامنه کوه های اطراف جنوب و جنوب شرقی آسیا مشاهده کرد.

این عملیات حرارتی سنتی تقریباً در سراسر جهان سنگهای قیمتی مورد قبول واقع شده است و به هیچ وجه تصور نمی شود به خصوص اینکه هیچ چیز دیگری به غیر از حرارت به یاقوت اضافه نمی شود و ویژگی های طبیعی سنگ قیمتی است که باعث ایجاد شفافیت و رنگ نهایی می شود. .

روش های اصلاح بحث بر انگیز زیادی وجود دارد. به عنوان مثال؛ عملیات حرارتی با افزایش فشار، که در آن مواد اضافی در طول فرآیند گرمایش شامل بوراکس یا سیلیس گنجانده شده است. این مواد اضافی می توانند حفره های یاقوت را پر کرده و شکستگی ها را شفاف تر کنند، این کار سنگ را بهبود می بخشد.
یاقوت های پر از شیشه یا پر از شکست یاقوت با کیفیت کمتری هستند و بسیاری از ترک ها سفید شده و سپس در دماهای پایین با شیشه سرب گرم می شوند.
لیوان شکاف ها را پر می کند و یاقوتی شفاف تولید می کند. این نوع یاقوت مورد نیاز در نیاز به عرضه منظم سنگهای قیمتی با قیمت بسیار مقرون به صرفه را پر می کند.

 

یاقوت برای چه جواهراتی مناسب است؟

یاقوت دارای درجه 9 در مقیاس سختی Mohs است و آن را به همراه خواهر خود، یاقوت کبود در ردیف الماس قرار می دهند. این سختی به این معنی است که یاقوت را می توان برای هر نوع جواهری استفاده کرد و می توان آن را هر روز بدون نگرانی در مورد خرد شدن، خراشیدن یا ترک خوردن استفاده کرد.
آنها با زیبایی چشمگیر و ارزش عالی خود رقیب کاملی برای الماس هستند که سختی آن در مقیاس Mohs بیش از 10 است.

یاقوت سرخ در اندازه های بسیار بزرگ عیار بسیار نادر است، بنابراین بعید است که یک قطعه مرکزی بزرگ برش خورده باشد.

حقایق جالب در مورد یاقوت

  • یاقوت هدیه سنگ قیمتی سنتی برای پانزدهمین و چهلمین سالگرد ازدواج است.
  • سنگ تولد ماه تیر و مرداد است؛ ماه گرم تابستان، بنابراین یاقوت سرخ یک هدیه ایده آل برای یکی از عزیزان متولد این ماه می باشد.
  • کروم شیمیایی همان چیزی است که به یاقوت رنگ قرمز و درخشش داخلی یا فلورسانس می دهد، اما همچنین گوهر را شکننده می کند و باعث می شود آنها در اندازه های بزرگ به ندرت یافت شوند.
  • بزرگترین یاقوت سرخ جهان در چین است و بیش از 8 کیلو وزن دارد، یعنی بیش از 40000 قیراط..
  • اولین لیزر ساخته شده با استفاده از نور قرمز فلورسانس ساطع شده از بلورهای یاقوت ساخته شده است.

 

گوهر همیشه گمشده

Liberty Bell بزرگترین یاقوتی است که تاکنون استخراج شده است. وزن آن چهار پوند (کمی کمتر از 2 کیلو) ، 8500 قیراط است و به شکل لیبرتی بل برش خورده است. در سال 2011 به سرقت رفته است و هنوز پیدا نشده است.
همچنین در سال 2011 ، انگشتر یاقوتی 8 عیار الیزابت تیلور، طراحی شده توسط Van Cleef & Arpels به قیمت 4.2 میلیون دلار فروخته شد، یعنی حدود 500000 دلار در هر قیراط..

 

مناسبِ ملکه

جواهرات تاج ملکه انگلستان حسادت جهانیان است و طی قرن ها از هدایا و خریدها از تمام نقاط جهان گردآوری شده است.
روی آن سنگهای قیمتی زیادی استفاده شده است از جمله: 2،868 الماس، 273 مروارید، 17 یاقوت کبود، 11 زمرد، اما فقط پنج یاقوت سرخ – که این بسیار نادر است.

ملکه الیزابت انگلیس در میان تمام نگین های تاج گرانبها او یاقوت سیاه شاهزاده است که در سال 1367 توسط پادشاه پدرو کاستیا به پرنس ادوارد اهدا شد. سنگ صاف و زرق و برق دار قرمز درخشان به اندازه سنگ آووکادو است اما متأسفانه یاقوتی نیست. اما یک اسپینل قرمز!

 

یاقوت در هیمالیا

پنجاه میلیون سال پیش شبه قاره هند با آسیا برخورد کرد. این رشته کوه هیمالیا را تشکیل می دهد و فشار و مخلوط بسیار زیاد مواد معدنی از دو توده خشکی نیز منجر به ایجاد یاقوت می شود. اگر سایت های استخراج یاقوت سرخ در آسیا را دقیقاً نگاه کنید ، می توانید خط هیمالیا را از پاکستان تا دامنه های پایانی میانمار دنبال کنید.

نحوه مراقبت از یاقوت سرخ

به دلیل سختی یاقوت ، آنها احتیاج به مراقبت خاصی ندارند ، اما محافظت از خراشیدن سنگهای نرم تر از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین، بهتر است یاقوت های خود را از سایر سنگهای قیمتی با سختی متفاوت در محفظه پارچه ای جعبه جواهرات جدا کنید. کیف های جواهرات پارچه ای جداگانه نیز اگر فضای محدودی در جعبه خود داشته باشید مناسب هستند.

یاقوت به اندازه کافی با دوام است تا از دست انداختن عجیب و غریب یا ضربه زدن روی یک سطح سخت جان سالم بدر برد با این حال ، همیشه باید مراقب باشید تا از چنین سو abuse استفاده ای جلوگیری کنید. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود قبل از فعالیت های بدنی ، به ویژه نظافت منزل یا باغبانی ، جواهرات را بردارید.

یاقوت را می توان با خیال راحت و به طور ساده و با آب گرم و صابون و یک برس نرم یا پارچه ، مانند مسواک تمیز کرد.
از پاک کننده های شیمیایی برای تمیز کردن یاقوت استفاده می شود اگرچه اگر مشکوک هستید یاقوت شما رنگ شده است یا شکستگی های قبلی شما پر شده است ، از آن استفاده نکنید.

با داشتن یک سنگ قیمتی به ارزش یاقوت، شاید ارزش داشته باشد که گوهر یا سنگهای قیمتی خود را برای تمیزکاری و بررسی دقیق به یک جواهرفروشی حرفه ای ببرید.

 

چگونه می فهمید که یک یاقوت واقعی دارید؟

با توجه به قیمت یاقوت، ما اکیداً توصیه می کنیم قبل از خرید؛ گزارش صدور گواهینامه تهیه کنید، مگر اینکه از یک فروشنده معتبر و دارای سیاست بازگشت باشد.

مانند تمام سنگهای قیمتی گرانبها ، این وسوسه برای فروشندگان بی وجدان وجود دارد که سعی کنند سنگ های مصنوعی یا سنگ های جعلی را به عنوان چیز واقعی منتقل کنند. یاقوت قرمز تفاوتی ندارند.

اگر یاقوت قرمز برچسب گذاری شده باشد ، می توانیم چند مورد را بررسی کنیم. اولین اجزا ، یاقوتی در اعماق پوسته زمین رشد کرده ، خرد شده ، جابجا شده بنابراین دارای نقص خواهد بود. شاید این نقص ها فقط در صورت بزرگ نمایی قابل مشاهده باشند اما اگر این یک سنگ قیمتی بی عیب و نقص باشد می توانید به یک جواهر مصنوعی یا حتی یک تکه شیشه نگاه کنید.

آنرا خراش دهید. یاقوت بسیار سخت است ، فقط یک الماس در میان سنگهای قیمتی کاملاً شناخته شده سخت تر است ، بنابراین نمی توان آن را با چاقو ، کلید یا ناخن انگشتان خراشید. اگر به راحتی خراشیده شود یاقوت نیست. قبل از دست زدن به چاقو یا کلید با مالک مشورت کنید!

قیمت به عنوان راهنما یاقوت سنگ سنگهای قیمتی نادر و کمیاب است ، بنابراین قیمت باید منعکس کننده این باشد.
این یک راهنمای کامل در مورد نحوه تشخیص یک سنگ قیمتی جعلی نیست اما امیدوارم کمک کند.

در عمارت سنگ، امکان صدور شناسنامه گوهر شناسی معتبر وجود دارد و میتوان با اطمینان خاطر به سفارش یاقوت از این فروشگاه اینترنتی، پرداخت.

 

یاقوت سرخ چه ویژگی خاصی دارد؟

یاقوت سرخ یکی از 4 سنگ قیمتی گرانبها به همراه الماس ، زمرد و یاقوت کبود است ، که همه آنها نیمه قیمتی بودند.
اگر صاحب یاقوت هستید، یکی از نادرترین اشیا طبیعی جهان را در دست دارید که توسط میلیون ها سال گرما و فشار شکل گرفته و سپس توسط انسان به یک اثر هنری خیره کننده تبدیل شده است.

 

 تغییر رنگ

گستره تغییر رنگ سنگ قیمتی

برخی از سنگهای قیمتی تغییر متمایز یا چشمگیری در رنگ در منابع مختلف نور نشان می دهند.
به یک گارنت در زیر نور الکتریکی یا مصنوعی نگاه کنید و ممکن است قرمز به نظر برسد، آن را بیرون در معرض نور آفتاب قرار دهید؛ ناگهان سبز می شود!
این اثر چشمگیر فقط در چند سنگ قیمتی رخ می دهد؛ الكساندریت، گارنت و برخی از یاقوت کبودها شناخته شده ترین هستند اما در یاقوت سرخ رخ نمی دهد.
برخی در آفتاب، بهتر به نظر می رسند، برخی دیگر در زیر نور برق.
یاقوت سرخ زیر نور آفتاب در صبح زود یا اواخر بعد از ظهر درخشان به نظر میرسد.
بدیهی است که شرایط نوری می تواند ظاهر یک یاقوت را تغییر دهد اما نه به اندازه ای چشمگیر که رنگ سنگ تغییر کند!

 

ترکیبات شیمیایی و ویژگی های ظاهری

فرمول شیمیایی: Al2O3 ، اکسید آلومینیوم
ساختار بلوری: منشورها یا جداول مثلث ، شش ضلعی ، رومبوهدرون
رنگ: قرمزهای متنوع
سختی: 9 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.762 – 1.778
تراکم: 3.97 – 4.05
رخ: هیچ کدام
شفافیت: شفاف به مات
جلا: شیشه ای

1 دیدگاه برای “خواص یاقوت سرخ، رهبر سنگ های قرمز رنگ و مقایسه آن با الماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *