کلسیت (calcite) چیست و کجاست؟ روی دیوارِ سفید! خواص کلسیت چیست؟

سنگ کلیست به صورت گلوله برفی و شبیه مرجان دریایی
شاید تا به حال به سفیدی دیوار منزل تان خیره شده باشید البته اگر روی آن پوستر دیواری نصب نشده باشد؛ از شما میخواهم این بار به آن دقت کنید و قبل آن تا انتها همراه عمارت سنگ باشید تا با اصلی ترین ماده به کار رفته در سفیدی که روی دیوار است و همینطور با خواص سنگ کلسیت آشنا شوید.

تاریخچه کلسیت calcite

تاریخچه و نحوه کشف سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

کلسیت پایدارترین شکل کربنات کلسیم و سنگ معدن اولیه کلسیم است. کربناتهای کلسیم گروه بسیار زیادی از مواد معدنی هستند و در خالص ترین شکل کاملاً بی رنگ و با شفافیت بالا هستند.
کلسیت اغلب به عنوان “limespar” یا “calspar” شناخته می شود و یک ماده معدنی اولیه است که در سنگ مرمر دگرگونی یافت می شود. کلسیت همچنین یک ترکیب مشترک سنگ رسوبی مانند سنگ آهک است که اغلب حاوی مواد آلی از جمله پوسته باقی مانده موجودات دریایی است.
بنابراین؛ ترکیب کلسیت در واقع کاملاً شبیه سنگهای قیمتی آلی مختلف مانند مروارید و مرجان است.
کلسیت در مقایسه با انواع دیگر گوهرها کاملاً نرم و شکننده است. در درجه اول به عنوان “سنگ کلکسیونی” طبقه بندی می شود ، اما به دلیل کمیاب بودن آن نیست. در عوض، کلسیت یک سنگ کلکتور است زیرا از سختی و دوام لازم برای بیشتر کاربردهای جواهرات برخوردار نیست.
با این وجود، سختی کلسیت با عنبر، مرجان و کریزوکولا قابل مقایسه است که همگی به عنوان سنگهای جواهر بسیار محبوب هستند. بنابراین، با وجود کمبود سختی، از کلسیت هنوز می توان برای انواع خاصی از جواهرات، مانند گوشواره یا آویز استفاده کرد.

کلسیت در سیمان و گچ!

کلسیت یک ماده معدنی مهم برای بسیاری از اهداف صنعتی است. این ماده معمولاً در صنعت ساختمان بخصوص برای سیمان سازی استفاده می شود.
اهداف صنعتی دیگر تولید انواع فلزات، شیشه و لاستیک است. همچنین بسیاری از مواد شیمیایی مهم با کلسیت ساخته شده اند، از جمله رنگ و کود. کلسیت همچنین یکی از اجزای اصلی گچ معمولی است.

تشخیص کلسیت اصل

کلسیت از سختی مشخصی برخوردار است و در بیشتر موارد ، با آزمایش خراش ساده می توان آن را از مواد مشابه تشخیص داد. کوارتز و گچ اغلب با کلسیت اشتباه گرفته می شوند، اما از آنجا که کلسیت بسیار نرم تر از کوارتز است و به طور قابل توجهی سخت تر از گچ است، به راحتی می توان این مواد را از یکدیگر تشخیص داد.
بدون آزمایش ضریب شکست، وزن مخصوص، پالایش دو یا ساختار کریستال، تشخیص سایر مواد معدنی مشابه مانند آراگونیت و دولومیت بسیار دشوار است.

منابع کلسیت

منابع سنگ کلسیت در جهان

کلسیت در بسیاری از نقاط جهان یافت می شود، اما مهمترین کانسارها (مکانهایی که ترکیباتی از چند ماده معدنی در پوسته زمین  آن منطقه وجود دارد) از مکزیک سرچشمه می گیرد. ایالات متحده همچنین دارای کانسارهای قابل توجهی از کلسیت است که در کانزاس، اوکلاهما، نیوجرسی، نیویورک، تنسی، تگزاس و میسوری واقع شده است.
منشا کلسیت شامل دیگر مکانها مانند؛ ایسلند، آلمان، بوهمیا، آفریقا (نامیبیا) و جمهوری چک است.

رنگ کلسیت

کلسیت در خالص ترین شکل کاملاً بی رنگ است. عوامل و ناخالصی هایی مانند آهن، منیزیم، منگنز، روی و کبالت است.
متداول ترین رنگهای کلسیت شامل سفید، خاکستری، زرد، نارنجی، سبز، قرمز و آبی است.

شفافیت و درخشندگی

کلسیت معمولاً با سطح شفاف تا نیمه شفاف یافت می شود. نمونه های شفاف مطلوب ترین و با ارزش ترین هستند. کلسیت جلای شیشه ای جذابی دارد و از صیقل عالی برخوردار است.

برش و شکل

کلسیت اغلب بصورت چند وجهی یا تراش خورده است. رایج ترین شکل ها و برش ها شامل هشت ضلعی و بیضی شکل است. اشکال فانتزی مانند قلب بسیار نادر است، زیرا تقاضای بسیار کمی برای کلسیت با این نوع برش وجود دارد.

ویژگی های ظاهری و شیمیایی

فرمول شیمیایی: Ca [Co3] کربنات کلسیم
ساختار بلوری: مثلثی
رنگ: بی رنگ، زرد، نارنجی، طلایی
سختی: 3 در مقیاس  Mohs
ضریب شکست: 1.486 تا 1.658
تراکم: 2.69 تا 2.71
شفافیت: شفاف تا نیمه شفاف
جلا: شیشه ای
فلورسانس: چند رنگ، اغلب فسفر

سنگهای قیمتی مشابه کلسیت

  • مروارید دریای جنوبی
کلسیت از سنگهای قیمتی، انواع شفاف تا نیمه شفاف کربنات کلسیم است. کربنات کلسیم در واقع یکی از فراوانترین مواد معدنی روی زمین است و با چندین نوع مختلف مواد آلی ارتباط نزدیک دارد. در نتیجه طیف گسترده ای از رنگها در کلسیت قابل دیدن است.
تعداد کمی سنگ قیمتی وجود دارد که می تواند با کلسیت اشتباه گرفته شود؛ از جمله گچ، کوارتز، آراگونیت و دولومیت.
  • مرجان، مروارید و پوسته های دریایی شناخته شده ترین مواد مرتبط با کلسیت هستند.

 

سنگ های مشابه کمتر شناخته شده

گوشته نرم تنان، پوسته لاک پشت، پوسته حلزون و صدف از موارد کم شناخته شده مرتبط با کلسیت هستند.

خواص سنگ کلسیت

خواص سنگ کلسیت
کلسیت بی رنگ و برش خورده
  • کلسیت با تمام عناصر مرتبط است: آتش، زمین، باد و آب.
  • همچنین اعتقاد بر این است که همه انرژی های متافیزیکی را تقویت می کند و به عنوان سنگ پایه و محافظ شناخته می شود.
  • خاصیت مهم کلسیت این است که می تواند به آزادسازی انرژی و به تعادل رساندن همه چاکراها کمک کند. کلسیت می تواند خلاقیت را در فرد استفاده کننده افزایش دهد و همچنین به عنوان سنگ معنویت و خرد شناخته می شود.
  • خواص سنگ کلسیت برای جسم عبارت است از اینکه کمر درد را کاهش داده و قدرت بدنی را افزایش دهد. علاوه بر این، کلسیت برای تقویت استخوان ها، دندان ها و چشم ها مفید است.
گرچه کلسیت یک سنگ تولد رسمی نیست، اما هنوز هم مورد اعتقاد معتقدان به طالع بینی ماه زودیاک قرار دارد.
کلسیت سنگ سیاره ای برای زهره است و همچنین نمایانگر خورشید و ماه است.

طراحی جواهرات

کلسیت نسبتاً نرم است و یکی از انواع شکننده سنگهای قیمتی موجود است. بنابراین کلسیت برای استفاده در جواهرات توصیه نمی شود و بیشتر برای کنده کاری های سنگ های قیمتی و طرح های زینتی مناسب است.
با این حال، کلسیت برای برخی از انواع جواهرات از دوام کافی برخوردار است، زیرا سختی آن مشابه  کریزوکولا است. اگر از کلسیت به عنوان جواهر استفاده می کنید بهتر است به گوشواره یا آویز محدود شود.
کلسیت نمی تواند فرسودگی  ناشی از استفاده روزانه را تحمل کند بنابراین باید گاه گاهی از آن استفاده شود.

مراقبت و تمیز کردن جواهرات و سنگهای قیمتی کلسیت

پاکسازی و نگهداری سنگ های قیمتی

هنگام تمیز کردن سنگ قیمتی کلسیت به دقت و لطافت زیادی نیاز است. کلسیت به راحتی خراشیده می شود و مانند اکثر کربنات ها به اسید نیز حساس است. بنابراین؛ برای تمیز کردن آن از مواد تمیز کننده شیمیایی، از جمله سفید کننده و اسید خودداری کنید.
هنگام تمیز کردن، آنها را فقط با استفاده از یک پارچه نرم، صابون و آب ولرم پاک کنید. سنگ ها را به خوبی بشویید تا باقی مانده صابون از بین برود.
همیشه قبل از انجام فعالیت بدنی شدید، مانند کارهای خانه، ورزش، باغبانی و رسیدگی به گیاهان منزل از استفاده جواهرات ساخته شده با سنگ قیمتی کلسیت بپرهیزید.
هنگام نگهداری سنگ های قیمتی کلسیت، آنها را دور از سنگ های قیمتی دیگر قرار دهید تا از ایجاد خراش جلوگیری شود. سنگهای کلسیت را با یک پارچه نرم بپیچید و آنها را جداگانه درون جعبه جواهرات با پارچه قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *