فلوریت؛ خوش رنگ ترین ماده معدنی جهان! به همراه خواص سنگ فلوریت

خواص سنگ فلوریت Fluorite

از دیروزِ فلوریت

تاریخچه و نحوه کشف سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

فلوریت یکی از محبوب ترین مواد معدنی در جهان در میان جمع کننده های گوهر و مواد معدنی در نظر گرفته می شود ، که بعد از کوارتز دوم است. برخی از خواص سنگ فلوریت به همراه توضیح کامل این سنگ در ادامه آمده است.
از فلوریت به دلیل تنوع رنگهای درخشان اغلب به عنوان “خوش رنگ ترین ماده معدنی جهان” یاد می شود.
فلوریت برای اولین بار در سال 1530 توصیف شد و در اصل به عنوان “فلورسپار” نامیده می شد. این ماده معدنی به دلیل اثر بخشی خود به عنوان شار برای پردازش آلومینیوم و فولاد به شدت مورد توجه قرار گرفت.
امروزه ، اصطلاح “fluorspar” در درجه اول برای فرم صنعتی و شیمیایی فلوریت استفاده می شود ، در حالی که “fluorite” اصطلاحی است که در مورد گوهر و ماده معدنی استفاده می شود.

فلورسانس در فلوریت

در سال 1852 ، پدیده “فلورسانس” به دلیل فلوریت ، از آنجا که اولین ماده معدنی فلورسنت مورد مطالعه است ، نامگذاری شد. عنصر فلورین نیز به نام فلوریت نامگذاری شد.
فلورین یک عنصر اساسی در یون شیمیایی فلوراید است. فلوریت تحت نور ماورا بنفش ماورا بنفش غالباً پدیده فلورسانس در آن مشاهده میشود.
سایر رنگهای فلورسانس شامل زرد ، سبز ، قرمز ، سفید و بنفش است. برخی از نمونه ها دارای اثر اضافه شده به طور همزمان نمایش رنگ های مختلف تحت نور ماورا بنفش موج کوتاه هستند.

عادات کریستال فلوریت

فلوریت چندین عادت بلوری مختلف دارد که همیشه بلورهای تمیز خوش فرم را تولید می کند. مکعب شناخته شده ترین عادت فلوریت است و در مرحله دوم هشت ضلعی است.
اعتقاد بر این است که بلور هشت وجهی در دمای بالاتر از مکعب تشکیل می شود. فلوریت دارای شکاف هشت ضلعی کامل است که به این معنی است که در صورت شکاف، می تواند یک شکل هشت ضلعی یا الماسی کامل ایجاد کند.

تشخیص فلوریت

به دلیل تنوع رنگی زیاد، می تواند به انواع سنگهای قیمتی شباهت داشته باشد. با این حال، می توان آن را به راحتی با سختی نسبتاً کم آن تشخیص داد.
برخی از احتمالات سردرگمی شامل کلسیت است، اما کلسیت کمی نرم تر است و شکل بلوری متفاوتی دارد. کوارتز بسیار سخت تر و فاقد تجزیه فلوریت است، در حالی که آپاتیت کمی سخت تر است و شکل بلوری متفاوتی دارد.
یکی دیگر از ویژگی های متمایز فلوریت، خاصیت گرمابخشی است. توانایی درخشش در هنگام گرم شدن. انواع مختلفی از فلوریت که به نام “کلروفان” شناخته می شود، این مسئله را به خوبی نشان می دهد و می تواند گرما لومینسانس را حتی در حالت دست نشان دهد. ترمولومینسانس از سبز تا آبی-سبز است.

منابع فلوریت

معدن سنگ فلوریت/ سنگ فلورین

ذخایر فلوریت در بسیاری از نقاط جهان یافت می شود. برخی از مهمترین معادن در آرژانتین ، اتریش ، کانادا ، چین ، انگلیس ، فرانسه ، آلمان ، مکزیک ، مراکش ، میانمار (برمه) ، نامیبیا ، روسیه ، اسپانیا ، سوئیس و ایالات متحده واقع شده است.
تنوع منحصر به فرد “کلروفن فلوریت” به مقدار بسیار محدود در Amelia Court House ، ویرجینیا یافت می شود.
فرانکلین ، نیوجرسی؛ معدن Bluebird در آریزونا ، ایالات متحده آمریکا ؛ گیلگیت ، پاکستان؛ Mont Saint-Hilaire ، کبک ، کانادا و در Nerchinsk در کوههای اورال روسیه از دیر مناطق دارای فلوریت است.
انواع فلوریت نوار بنفش و آبی و سفید معروف به ‘Blue John’ از Castleton در Derbyshire ، انگلستان استخراج می شود. هر ساله فقط مقدار بسیار کمی از Blue John برای استفاده از سنگ های قیمتی و تزئینی استخراج می شود.
چین اخیراً منبعی برای نوعی فلوریت شده است که دارای رنگ و نوار مشابه فلوریت “Blue John” است.

معیارهای خرید فلوریت و تعیین ارزش آن

  • رنگ

فلوریت در طیف وسیعی از رنگها از بی رنگ تا سیاه وجود دارد. رنگ مشخصِ فلوریت بنفش است ، در حالی که رنگ های محبوب دیگر شامل آبی ، سبز و زرد است.
رنگ های نادر عبارتند از: بی رنگ ، صورتی ، قهوه ای ، مشکی و نارنجی مایل به قرمز. پاستل های میانی بین رنگ های ذکر شده قبلی نیز امکان پذیر است. بیشتر فلوریت تک رنگ است ، اما درصد قابل توجهی از فلوریت چندین رنگ را که در نوارها مرتب شده اند از خود نشان می دهد.
  • شفافیت و درخشندگی

فلوریت جلای شیشه ای جذابی دارد و نمونه های با کیفیت گوهر باید فاقد اجزا inc در معرض دید چشم باشد. فلوریت گرمی معمولاً با شفافیت بسیار خوبی اتفاق می افتد ، در حالی که فلوریت با درجه پایین تر ، با کاربردهای صنعتی و تجاری اغلب شفاف است.
  • برش و شکل

اکثر سنگهای قیمتی فلوریت از سنگهای عمیق رنگی بریده می شوند ، اما می توان آنها را از مواد کم رنگ تر نیز برش داد. فلوریت معمولاً بعنوان یک سنگ قیمتی فقط برای جمع آوری و یا نمایش استفاده می شود.
رایج ترین اشکال بیضی شکل و گرد است ، اما اشکال فانتزی تر را می توان یافت. فلوریت چند رنگ و نواری اغلب به صورت کابوچون شکل گرفته و پرداخت می شود.
بسیاری از سنگهای فلوریت جمع آوری شده برش نمی‌خورند و به صورت بلوری معامله می شوند. فلوریت تمایل به تراشه دارد و به دلیل لطافت ، سنگ های قیمتی باید با دقت زیادی برش داده شوند.

ویژگی های ظاهری

فرمول شیمیایی: CaF2 – کلسیم فلوراید
ساختار بلوری: مکعب (مکعب) ، هشت ضلعی
رنگ: بی رنگ و تمام رنگ ها
سختی: 4 در مقیاس Mohs
ضریب شکست: 1.434
تراکم: 3.00 تا 3.25
رخ: عالی
شفافیت: شفاف به شفاف
جلا: شیشه ای
فلورسانس: بنفش، آبی

انواع فلوریت و سنگهای قیمتی مشابه

  • آپاتیت طبیعی

چندین نام تجاری غیررسمی برای نمونه های فلوریت وجود دارد که ممکن است رنگ ها یا الگوهای خاصی را نشان دهند یا در مناطق یا شرایط خاص زمین شناسی تشکیل شده باشند.
برخی از محبوب ترین و شناخته شده ترین انواع فلوریت عبارتند از:
آنتوزونیت – فلوریتی که در صورت شکستگی یا شکافتن ، بوی خاصی می دهد.
بلو جان – انواع فلوریت بنفش و سفید نواری از دربی شایر ، انگلیس.
کلروفن – انواع فلوریت حرارتی ، که می تواند هنگام گرم شدن ، نور سبز روشن تا سبز – آبی از خود ساطع کند.
ایتروسریت – فلوریت که در آن عناصر سریم و ایتریوم تا حدی جایگزین کلسیم موجود در ساختار شیمیایی می شوند.
ایتروفلوئوریت – فلوریتی که در آن عناصر ایتریوم تا حدی جایگزین کلسیم در ساختار شیمیایی می شوند.

سایر مواد معدنی مشابه

گوی سنگ فلوریت طیف آبی تا بنفش

آپاتیت ، کلسیت ، پیریت ، هائولیت و کوارتز
اسطوره های فلوریت ، خواص بهبودی متافیزیکی و کریستال
فلوریت بعنوان یک سنگ قیمتی کمتر شناخته شده ، شهرت و افسانه خاصی کسب نکرده است ، جز این که به عنوان خوش رنگترین ماده معدنی در جهان شناخته می شود.
کلمه “فلوریت” که از فعل لاتین “جریان” گرفته شده است ، به استفاده از فلوریت به عنوان شار در پردازش فولاد و آلومینیوم اشاره دارد.
در اصل توسط معدنچیان “فلورسپار” نامگذاری شد و تا امروز نیز آنرا فلورسپار می نامند.
همچنین از فلوریت به عنوان منبع فلوئور برای آب فلوئوره شده استفاده می شود.
بسیاری از مردم معتقدند که فلوریت اثر آرام بخشی بر بدن دارد. در طول قرن هجدهم آن را به صورت پودر درآورده و برای درمان بیماری های کلیوی با آب مخلوط کردند. رومیان باستان معتقد بودند که نوشیدن مشروبات الکلی در ظروف حکاکی شده از فلوریت به جلوگیری از مستی کمک می کند ، چیزی شبیه اعتقادات مربوط به آمتیست بنفش.

فلوریت در جواهرات

به دلیل سختی بسیار کم و شکاف کامل فلوریت ، خیلی برای جواهرات از این سنگ قیمتی استفاده نمی شود و به طور کلی فقط برای کلکسیون های سنگ های قیمتی و مواد معدنی برش داده می شود.
با این حال ، با وجود اینکه سنگ جمع کننده نرم تری است ، فلوریت هنوز هم برای جواهراتی مانند آویز  و گوشواره کاملاً مناسب است. از دانه های چند رنگ فلوریت در دستبندها استفاده می شود ، اما همیشه باید هنگام پوشیدن فلوریت دقت شود.
سنگ های قیمتی نسبتاً بزرگ فلوریت را می توان با قیمت های بسیار مقرون به صرفه ای یافت. به طور معمول ، فلوریت نواری و چندرنگ به شکل کابوچون شکل گرفته و پرداخت می شود.
تنوع متمایز “آبی جان” بنفش و آبی از نوع فلوریت اغلب برای تراش های تزئینی استفاده می شود و زمانی برای ساخت جام محبوب بود.
توجه: سنگهای قیمتی رنگی را از نظر اندازه و نه از نظر وزن خریداری کنید. سنگهای رنگی از نظر اندازه به وزن متفاوت هستند. در مقایسه بعضی سنگها بزرگتر و بعضی دیگر از وزن الماس کوچکترند.

مراقبت و تمیز کردن از جواهرات فلوریت

 سنگ های قیمتی فلوریت در مقایسه با اکثر سنگ های قیمتی نسبتاً شکننده هستند و از آنجا که بطور قابل توجهی نرم تر از کوارتز هستند ، پاک کردن گرد و غبار در نهایت باعث از بین رفتن جلا و ایجاد خراش های سطحی می شود.
هنگام انجام فعالیتهای بدنی شدید ، مانند ورزش یا کارهای منزل ، از پوشیدن جواهرات فلوریت خودداری کنید.
برای تمیز کردن فلوریت ،مانند اکثر سنگهای قیمتی رنگی ، از تمیز کننده های شیمیایی خودداری کنید.
هنگام نگهداری فلوریت ، آن را در یک پارچه نرم بپیچید ، یا در جعبه ای با پارچه قرار دهید.
همیشه فلوریت را جدا از انواع دیگر جواهرات سنگهای قیمتی نگه دارید.

جواهرات ساخته شده با فلوریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت آنلاین
ارسال از طریق واتس اپ