خواص سنگ سیترین چیست؟ آیا آمتیست خواهر سیترین است؟

خواص سنگ سیترین، چهار تکه برش خورده از سنگ قیمتی سیترین

سنگ قیمتی، شفاف و زلالِ زرد رنگ سیترین برگرفته از خانواده کوارتز است اگر به دانستن خواص سنگ سیترین و سایر دانستی های جذاب از این سنگ هستید تا انتها همراه عمارت سنگ باشید.

سیترین برگرفته از خورشید

سیترین یکی از محبوب ترین سنگ های قیمتی است که امروزه موجود است و متعلق به خانواده بسیار بزرگ سنگهای قیمتی کوارتز است.

 

آمتیست، دختر عموی سیترین یا به عبارتی خواهر آن است زیرا با هم رابطه خوبی دارند. تنها تفاوت این دو عضو از خانواده کوارتز در میزان اکسید شدن ناخالصی های آهن آنهاست.

 

سیترین نوعی کوارتز است. کوارتز دومین ماده معدنی رایج در پوسته زمین است.

از سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده در انواع سنگ ها تشکیل شده است. کوارتزهای متداول شامل آمتیست، کوارتز آبی، کوارتز کاکتوس، کالسدونی، کوارتز گل رز و کوارتز دودی است.

مایعات در داخل شکاف سنگها خنک می شوند و شروع به تشکیل بلور می کنند و هنگامی که مواد معدنی خاصی به دام می افتند می توانند کریستال های رنگی ایجاد کنند.

 

محدوده رنگ سیترین

سیترین در اصل یک کوارتز زرد است اما رنگ آن از زرد لیمویی روشن تا قهوه ای متغیر است. هرچه رنگ اشباع تر باشد، بهتر و یکنواخت تر بودن باعث ایجاد سنگ قیمتی با ارزش بالاتر می شود.

 

به طور کلی سیترین با ارزش ترین رنگ، رنگ نارنجی مایل به قرمز  است که اغلب در برزیل یافت می شود اگرچه اروگوئه سیترین رنگی فوق العاده ای تولید می کند.

نارنجی طلایی تا قهوه ای تقریباً قرمز نمونه خوبی از پرطرفدارترین رنگ در سیترین است. یکی دیگر از سیترین های نارنجی قرمز عمیق Fire Citrine است، نام تجاری کوارتز سیترین گرما گرفته شده در یک معدن خاص ، معدن Linha Estefania در برزیل است.

 

انواع سیترین

سنگ سیترین در رنگ های مختلف

سیترین نوعی کوارتز است و نام های مختلفی که دارا است معمولاً به رنگ آن بستگی دارد. برخی از انواع محبوب تر به شرح زیر است:

سیترین زرد – رنگ زرد لیمویی که گاهی اوقات لیمو سیترین نامیده می شود.

سیترین طلایی

مادیرا سیترین – سیترین نارنجی طلایی تا قهوه ای مایل به قرمز

فایر سیترین Fire Citrine – نام تجاری Deep Orange Citrine است

پالمیرا سیترین Palmeria Citrine – سیترین نارنجی روشن

 

وضوح

تقریباً با تمام سنگ های قیمتی، هرچه سنگ شفاف تر باشد، ارزش آن بالاتر است. سیترین یک کوارتز رایج است بنابراین نیازی به مصالحه در مورد شفافیت نیست، تمام سنگهای قیمتی سیترین باید تمیز و براق باشند، در آن هیچ لکه یا ترکی قابل مشاهده نیست. از آنجا که سیترین ها به عنوان یک سنگ قیمتی کاملاً شفاف شناخته می شوند، یکنواخت بودن رنگ در آن عاملی مهم است.

 

برش و وزن

سیترین را با سختی 7 درجه در مقیاس Mohs می توان تقریباً به هر شکلی برش داد. در دسترس بودن آن در اندازه های بزرگ و همچنین نسبتاً ارزان بودن منجر به برش سیترین در برش های بسیار جالب و چشم نواز شده است.

 

سیترین نماد چیست؟

بلورهای سیترین معمولاً زرد، نارنجی و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند و یکی از محبوب ترین کوارتزهای جهان هستند.

 

بلورهای سیترین نام خود را از “مرکبات” لاتین و “citron” فرانسوی به معنای ساده لیمو گرفته اند.

 

همانطور که از رنگ آن پیداست، سیترین قدرت خورشید را به همراه دارد، به زندگی؛ انرژی، گرما و لذت می بخشد. این یک واقعیت شناخته شده است که کمبود آفتاب (و کمبود ویتامین D همراه با آن) در سراسر جهان یک مشکل است زیرا مردم به زندگی شلوغ ادامه می دهند.
سیترین می تواند نشاط و روحیه شما را تقویت کند، گویی یک روز را در آفتاب سپری کرده اید.

 

سیترین “سنگ بازرگان” نامیده می شود زیرا قدرت افزایش تجارت و سود را دارد، نه تنها به کسب ثروت بلکه به حفظ آن کمک می کند!

 

سیترین در بورس

برای آوردن تجارت بیشتر یک سنگ قیمتی یا کریستال را در گلدان خود بیاورید یا در آن امن باشید. معامله گران بازار سهام ممکن است توجه داشته باشند که سیترین می تواند به سوداگری مالی و شرکت های پر خطر کمک کند.

سیترین در محل کار

برای متخصصان، سیترین می تواند یک مزیت خوب باشد. این کمک می کند تا در بهبود ارتباط با مشتریان برای کسانی که در تجارت، بانکداری، صنایع سرگرمی و تفریحی و حرفه های پزشکی کار می کنند.

سیترین در خانه

در خانه، سیترین به روابط خانوادگی کمک می کند، محبت و خوشبختی را به خود جلب می کند و خصومت و حسادت را منحرف می کند. این سنگ بخشش و مثبت بودن است که به شما امکان می دهد از درد یک قلب شکسته یا رابطه پیشرفت کنید. یک کریستال بزرگ سیترین که در خانه قرار داده شده است از نظر جسمی و روحی فضای اتاق را روشن می کند.

سیترین عشق را به خود جلب می کند و شما را ترغیب می کند که در روابط جدید باز باشید. این مسئولیت و تعهد را ارتقا می دهد که می تواند منجر به یک عاشقانه طولانی مدت و از نظر عاطفی شود.

 

برای دستیابی مداوم به انرژی درخشان و الهام بخش این سنگهای قیمتی، برخی از آنها را به عنوان جواهرات استفاده کنید، یک دستبند یا انگشتر خوب است اما یک گردنبند بسیار موثر است زیرا درست در بالای شبکه خورشیدی، چاکرای مربوط به سنگ سیترین قرار دارد.

 

سیترین برای کدام چاکرا مفید است؟

چاکراها مراکز انرژی در بدن شما هستند که به آنها Qi یا Prana نیز گفته می شود. هفت چاکرای در سراسر بدن وجود دارد که هرکدام بر وضعیت جسمی ، عاطفی یا روانی خاصی تأثیر می گذارند.

 

هفت چاکرای به شرح زیر است: تاج، چشم سوم، گلو، قلب، شبکه خورشیدی، خاجی و ریشه.
کلمه چاکرا کلمه ای سانسکریت به معنای چرخ است.

بدون جزئیات زیاد، چاکرای تاج ارتباط شما با راهنمای الهی یا معنوی شماست و در بالای سر شما واقع شده است. چاکرای چشم سوم، شهود یا آرزوهای شماست و روی پیشانی شما بین چشم ها قرار دارد.

بعدی، چاکرای گلو است که با توانایی ما در برقراری ارتباط و بدون جایزه برای دانستن اینکه کجاست، سروکار دارد.
چاکرای چهارم چاکرای قلب است، همانطور که تصور می کنید در مورد عشق و خوشبختی است، این یکی در مرکز قفسه سینه شما بالاتر از قلب شما است. چاکرای شبکه خورشیدی در ناحیه فوقانی شکم قرار گرفته و با اعتماد به نفس و کنترل خود همراه است. چاکرای خاجی برای انجام رابطه جنسی و لذت دقیقاً زیر دکمه شکم یا ناف است و در آخر چاکرای ریشه با حرفه، پول و دلبستگی سروکار دارد و در پایه ستون فقرات ما قرار دارد.

 

بعضی اوقات در زندگی چاکراهای ما نامتعادل یا مسدود می شوند و باید دوباره تقویت شوند. یکی از راه های این کار استفاده از سنگ های درمانی چاکراست. این سنگها یا کریستالها متناسب با چاکراهای منفرد، قرمز برای چاکرای ریشه، نارنجی برای خاجی، زرد برای شبکه خورشیدی، سبز برای قلب، آبی برای حلق، نیلی برای چشم سوم و بنفش برای چاکرای تاج هستند .

 

سیترین تقریباً کریستال زرد کامل است بنابراین مدت هاست که با چاکرای شبکه خورشیدی، مرکز قدرت بدن شما مرتبط است.

سیترین اراده، خلاقیت و تخیل شما را تقویت می کند، رونق و موفقیت را به خود جلب می کند و شما را در برابر منفی محافظت می کند.

 

فواید سیترین برای سلامتی

سیترین با توجه به اتصال خود به Solar Plexus Chakra بیشتر به نفع منطقه مرکزی شماست. به دستگاه ادراری و کلیه و کلیه غدد موجود در مرکز شما کمک می کند، لوزالمعده، طحال، غده فوق کلیه، تخمدان ها و بیضه ها نیز تحت تأثیر سیترین و کمرتان هستند. مطمئناً معده و دستگاه گوارش درست در آنجا هستند بنابراین سیترین می تواند یبوست را برطرف کند.

 

سیترین را می توان با روغنهای اساسی ترکیب کرد تا در ماساژ درمانی استفاده شود. سنگ سیترین روغنهای ماساژ را فعال می کند و انرژی آن باعث تسریع گردش خون در بدن می شود و باعث بهبود وضعیت پوست می شود.

سیترین به شما اجازه می دهد روغن خیلی بهتر به پوست نفوذ کند که به از بین بردن سلولیت و شل شدن انقباضات عضلانی کمک می کند. ماساژ با روغن تقویت شده سیترین همچنین برای افراد مبتلا به اختلالات خواب مفید است.

 

عوامل موثر در قیمت سیترین

سنگ های قیمتی سیترین همیشه با ارزش بوده و با توجه به مد روز برای زنگ های زمینی و همچنین زنگ های آفتابی پر جنب و جوش ، آنها بیش از هر زمان دیگری محبوب هستند. علی رغم این ، سیترین یک جواهر گران قیمت نیست و حتی زیباترین نمونه ها و بلورهای بزرگ شفاف بسیار مقرون به صرفه هستند.

 

مهمترین عامل در تعیین قیمت سیترین رنگ آن است، زرد تیره، قرمز و قهوه ای با اشباع رنگ ثابت منجر به بالاترین قیمت می شوند. البته با رنگ، وضوح، برش و اندازه حاصل می شود و همه آنها به ارزش سنگ قیمتی سیترین کمک می کنند.

 

رنگهای روشن معمولاً قیمت کمتری دارند اگرچه سیترین طبیعی که تصفیه نشده بسیار ارزشمند است بنابراین در مقایسه با رنگهای تیره ای که تحت درمان قرار گرفته اند می تواند قیمتهای خوبی را کنترل کند.

 

آیا سیترین گرانتر از آمتیست است؟

سیترین و آمتیست از نظر همه اهداف یکسان است و تنها تفاوت آن در رنگ زرد و دیگری بنفش است (با انواع مختلف). این در قیمت های آنها بسیار شبیه به هم منعکس می شود.

سیترین طبیعی نادرتر است اما می توان آمیتیست بی کیفیت را برای تولید سیترین زرد تحت عملیات حرارتی قرار داد بنابراین در همه مخلوط و سردرگمی قیمت ها تقریباً یکسان هستند. قیمت هر دو به رنگ، شفافیت و برش مربوط است.

 

کشف سیترین

تاریخچه و نحوه کشف سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

قرن هاست که سیترین به عنوان جواهرات یا تزئینات استفاده می شود اگرچه معمولاً از آن به عنوان کوارتز زرد یاد می شود، اما یونانیان و رومیان باستان از آن یاد می کنند. در سال 1556 توسط پدر معدنشناسی مدرن، گئورگ بائر، سیترین نامگذاری شد. او این نام را از لاتین “مرکبات” و کلمه فرانسوی “citron” به معنی لیمو یا لیمو رنگی انتخاب کرد.

 

آیا سیترین سنگ تولد است؟

بله؛ سیترین سنگ تولد ماه آبان است. این ویژگی های آرام بخش را فراهم می کند در حالی که ثروت و گرما را تشویق می کند. سیترین همچنین سنگ زودیاک و سنگ قیمتی برای جشن سیزدهمین سالگرد ازدواج است. جواهرات سیترین انرژی مثبتی را تابانده و آرامش، رفاه و گرما را به ارمغان می آورد.

 

سیترین چگونه شکل می گیرد؟

سیترین کوارتز از دو ماده رایج روی زمین، سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده است. سیترین، مانند کوارتز خواهر خود، آمتیست، در داخل ژئودها در سراسر جهان یافت می شود.

ژئود چیست؟

ژئود توسط حبابهای گرفتار در سنگ آتشفشانی یا گدازه تشکیل می شود. سنگ بیرونی سخت می شود، که اغلب به شکل دایره ای یا بیضی شکل است و فضای خالی داخل آن باقی می ماند. این توخالی در طی میلیون ها سال توسط مایعات غنی از دی اکسید سیلیسیم (و در مورد سیترین، عناصر آهن) پر می شود که به آرامی در کوارتزهایی که امروز همه دوست داریم متبلور می شود. این ژئودها می توانند از چند سانتی متر قطر تا اندازه کافی برای صعود دو یا سه نفری به داخل آن باشند!

 

حقایق جالب در مورد سیترین

  • این اثر از برزیل می آید و در موزه اسمیتسونیان در واشنگتن به نمایش گذاشته شده است. گوهر بسیار بزرگ است، صد برابر بزرگتر از آنچه گوهر بزرگ در یک قطعه جواهر تصور می شود.
  • در دوران باستان، سیترین را به عنوان محافظ در برابر سم مار و افکار شیطانی استفاده می کردند.
  • طبق افسانه های چینی باستان، سیترین “سنگ موفقیت” است و باید به افراد سخاوتمند داده شود. امپراطوران چین اغلب از جواهرات سیترین استفاده می کردند زیرا اعتقاد بر این بود که این باعث افزایش عقل و گسترش ذهن می شود.
  • گاهی اوقات از سیترین به عنوان کوارتز توپاز یاد می شود که نادرست است.
  • سیترین به دو الهه متصل است.

دیمتر، الهه یونانی که با بهره وری مرتبط است و سخمت، الهه جنگ مصری که با قدرت همراه است.

  • سیترین سنگ قیمتی 13 سالگرد ازدواج است.

 

چگونه از سیترین مراقبت کنیم

به دلیل سختی سیترین، محافظت از خراشیدن سنگهای نرم تر از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین ترتیب، شما می خواهید از خراش سیترین خود از سنگهای قیمتی سخت (یاقوت کبود ، الماس و غیره) جلوگیری کنید. بنابراین، بهتر است سیترین خود را از سایر سنگهای قیمتی با سختی متفاوت در محفظه پارچه ای جعبه جواهرات جدا کنید. کیف های جواهرات پارچه ای جداگانه نیز اگر فضای محدودی در جعبه خود داشته باشید مناسب هستند.

سیترین به اندازه کافی بادوام است تا از دست انداختن عجیب و غریب یا ضربه زدن روی یک سطح سخت زنده بماند. با این حال ، همیشه باید مراقب باشید تا از چنین سوء استفاده ای جلوگیری کنید. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود قبل از فعالیت های بدنی، به ویژه نظافت منزل یا باغبانی، جواهرات را بردارید.

سیترین را می توان با خیال راحت، با آب گرم و صابون و یک مسواک نرم تمیز کرد.

 

تشخیص اصل بودن سنگ سیترین

ابزارهای تشخیص سنگ قیمتی

سیترین ساخته شده در آزمایشگاه یا مصنوعی وجود دارد و سنگهای قیمتی که برای افزایش رنگ ها از حرارت استفاده می شود. علاوه بر این، بلورهای ارزان قیمت شیشه ای یا رنگ شده نیز می توانند به عنوان چیز واقعی از بین بروند. چگونه می توانید مطمئن باشید که معامله واقعی را دریافت می کنید؟

 

بدیهی است که یک سنگ قیمتی معتبر از یک فروشنده معتبر بهترین روش است، اما این همیشه امکان پذیر نیست که در جستجوی یک سنگ قیمتی عالی یا معامله باشید! سنگ های قیمتی سیترین نیز از چنان قیمتی برخوردارند که گاهی ارزش پرداخت گواهینامه را ندارد. چند روش برای جلوگیری از دردسر وجود دارد.

 

ابتدا رنگ را بررسی کنید ، سیترین یک سنگ قیمتی زرد است. بسته به اندازه ، در یک سنگ قیمتی واقعی بسیار بعید است که این سنگ قیمتی به طور مداوم در کل سنگ یکسان باشد و در نورپردازی های مختلف ممکن است کمی تغییر کند. جعلی شیشه ای رنگی بدون توجه به اندازه ، در تمام طول با همان رنگ خواهد بود.

 

آمیتیست با حرارت می تواند به اندازه کافی تغییر رنگ دهد تا به یک سیترین زرد دوست داشتنی تبدیل شود و سیترین رنگ روشن را به رنگ قرمز یا نارنجی تغییر میدهد.

 

سیترین دارای سختی 7 در مقیاس Mohs است، بنابراین از ناخن انگشت یا چاقو سخت تر است، اگر هر یک از اینها بتواند گوهر مورد نظر را خراش دهد، سیترین واقعی نیست.

 

این یک راهنمای کامل در مورد نحوه تشخیص سیترین جعلی یا سیترین ساخته شده توسط بشر نیست که دارای ساختار بلوری، سختی و وزن مخصوص باشد اما امیدوارم که کمک کند.

 

آیا سیترین می تواند تغییر رنگ دهد؟

گستره تغییر رنگ سنگ قیمتی

سیترین یکی از این سنگهای تغییر دهنده رنگ نیست، اما برخی از سیترین ها در صورت حرارت دادن تغییر رنگ می دهند و مراقب قرار گرفتن سیترین در معرض نور طولانی مدت خورشید باشید زیرا باعث کمرنگ شدن رنگ آن می شود.

 

سیترین طبیعی را از کجا می توانید پیدا کنید؟

سیترین اغلب در کنار آمتیست یافت می شود و بزرگترین تامین کننده بلورهای طبیعی برزیل و کشورهای همسایه آمریکای جنوبی است، آفریقا، روسیه، ایالات متحده و اروپا نیز از منابع سالم برخوردار هستند. این ماده در سنگهای آذرین، دگرگونی و رسوبی در مکانهای فعالیت آتشفشانی قبلی یافت می شود.

 

ویژگی های شیمیایی سنگ سیترین

فرمول شیمیایی: SiO2؛ دی اکسید سیلیکون

ساختار بلوری: منشورهای شش ضلعی (مثلثی) شش ضلعی با اهرام

رنگ: زرد روشن تا زرد تیره، قهوه ای، طلایی، نارنجی

سختی: 7 در مقیاس Mohs

تراکم: 2.65

شفافیت: شفاف

جلا: شیشه ای

جواهرات ساخته شده با سنگ سیترین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت آنلاین
ارسال از طریق واتس اپ