سنگ خون چیست به همراه خواص سنگ خون و سرنخ هایی برای تشخیص اصل آن

4 تکه بزرگ از سنگ قیمتی و خواص سنگ خون

دانستنی های سنگ خون

یکی از سنگهای قیمتی که قدمتی دیرینه دارد سنگ خون (blood stone) است و نام دیگر آن هلیوتروپ (Heliotrope) است. با عمارت سنگ تا انتها همراه باشید تا با خواص سنگ خون و مشخصات این گوهر سنگ خوش رنگ آشنا شوید.

 

کمی از گذشته سنگ سبز و قرمز!

مشهورترین افسانه مربوط به سنگ خون این است که لکه های قرمزی که سنگ قیمتیِ سبز تیره را تزئین می کنند ، نشان دهنده خون حضرت عیسی (ع) است اما قدرت سنگ خون Bloodstone به بابل باستان ، مصر و یونان باز می گردد.

قدرت های شفابخشی، توانایی تغییر هوا، محافظت در برابر دشمنان، تبدیل استعداد های نامرئی

 

سنگ خون یک سنگ قیمتی کاملاً سبز تیره با لکه های قرمز، قهوه ای و نارنجی است و پسر عموی عقیق ، کارنلیان، اونیکس و جاسپر به شمار می آید.

استفاده قدیمی از آن به عنوان مهر و موم، حرز، انگشتر و حتی فنجان های کوچک به طرح های منحصر به فرد آویز، گوشواره، دستبند و گردنبند تبدیل شده است.

 

کشف و تاریخچه سنگ خون

همراه با لاپیس لازولی ، فیروزه ، کارنلیان و چند سنگ دیگر ، سنگ خون یکی از اولین سنگهای قیمتی مورد استفاده بشر بود.

قطعه هایی برش خورده از سنگ خون

اگر از بهترین موزه های جهان دیدن کنید و در آنها آثار باستانی از بخش جهان باستان را پیدا می کنید و مطمئناً با سنگ های قیمتی سنگ خون مواجه خواهید شد.

مهرهای بابلی مربوط به 3000 سال قبل از میلاد ، حلقه ها و آویزهای رومی از زمان عیسی مسیح و سنگ های قیمتی حک شده توسط مسیحیان اولیه با صلیب ، همه به نمایش گذاشته شده است.

 

فنجان ها ، کاسه ها و گلدان های نفیس ساخته شده در قرن پانزدهم و شانزدهم توسط خانواده هنرمندان لاکچری میسرونی اغلب دارای سنگ خون بوده و در موزه های لوور، پرادو و انگلیس به نمایش گذاشته می شوند.

 

قبل از اینکه افسانه سقوط خون مسیح بر روی سنگ جاسپر نام این سنگ قیمتی را به ما بدهد ، به عنوان هلیوتروپ Heliotrope شناخته می شد (و هنوز هم در مناطقی از اروپا وجود دارد).

اولین منبع شناخته شده از آنچه که در آن زمان هلیوتروپ نامیده می شد شبه جزیره کاتیاور در منطقه غنی از منابع گجرات در شمال غربی هند است.

 

رنگهای سنگ خون

سنگ خون یک سنگ قیمتی به رنگ سبز تیره تا تقریباً سیاه است که دارای لکه های قرمز ، نارنجی یا قهوه ای است و در نتیجه اکسید آهن به ویژه هماتیت ایجاد شده اند.

 

زمینه سبز تیره با وجود ماده معدنی ، کلریت یا مخلوطی از مواد معدنی معروف به Hornblende ایجاد می شود. از آنجا که وجود این مواد معدنی می تواند از نظر کمی متفاوت باشد ، رنگ سبز نیز می تواند در سایه متفاوت باشد و یا در کل سنگ قیمتی ناسازگار باشد.

 

بهترین نوعِ سنگهای قیمتیِ سنگ خون نمونه هایی با رنگ سبز تیره با لکه ها یا رگه هایی از قرمز روشن در سطح پراکنده است.

 

انواع و گونه های سنگ قیمتی

Bloodstone دارای میراث گیج کننده ای است که نام های مختلفی دارد و در ادامه به معرفی تک تک آنها میپردازیم.

کوارتز ماده معدنی ساخته شده از مخلوط سیلیسیم و اکسیژن است و در دو نوع وجود دارد ، یکی با بلورهای بزرگ مانند آمتیست ، سیترین ، کوارتز گل رز و غیره و دیگری با کریستال های ریزی مانند کالسدونی.

 

سنگ خون  نوعی کالسدونی همراه با سنگهای قیمتی بسیار مشابه دیگر مانند عقیق ، جاسپر ، اونیکس و سایر موارد است که به طور کلی بر اساس رنگ ها ، نوارها یا الگوهای آنها تقسیم می شود.

 

کوارتز در کریستال های بزرگتر مانند آمتیست تمایل دارد شفاف و نیمه شفاف باشد در حالی که در کریستال های کوچک تری مانند سنگ خون معمولاً شفاف و مات است.

 

بنابراین سنگ خون نوعی کالسدونی از کوارتز؛ نوعی ماده معدنی است.

نام های دیگر سنگ خون شامل Heliotrope و Blood Jasper است.

 

وضوح و برش سنگ خون

سنگهای قیمتی معمولاً در یکی از سه دسته شفافیت و تغییرات موجود در آن دسته قرار می گیرند.

سنگ های قیمتی مات اجازه عبور هیچ نوری را نمی دهند حتی اگر آن را مقابل منبع نور نگه دارید.

سنگهای قیمتی شفاف باعث می شود مقداری نور از درون آن بتابد اما شما نمی توانید از طریق آن به وضوح طرف دیگر را ببینید.

سنگ های قیمتی شفاف اجازه می دهد نور از سنگ عبور کند، بنابراین شما می توانید از طریق آنها نگاه کنید و اشیا را ببینید یا کلمات طرف دیگر را بخوانید.

Bloodstone یک سنگ مات است و به همین دلیل تقریباً همیشه به شکل گنبد یا آنچه ما کابوچون می نامیم، به صورت طرح های گرد و بیضی تراشیده می شود و به شکل های ایده آل برای قطعات منحصر به فرد جواهرات است.

خواص معنوی و متافیزیکی

گمان نمی رود که سنگ قیمتی مشهور دیگری با خواص معنوی و سابقه طولانی تر از سنگ خون وجود داشته باشد.

در بین النهرین باستان در آئین های فال استفاده می شد، جنگجویان بابلی طلسمات سنگ خون را به جنگ می بردند زیرا اعتقاد بر این بود که می تواند خونریزیِ زخم را متوقف کند.

ورزشکاران یونان و روم باستان از این گوهر سنگ استفاده می کردند تا استقامت خود را در طول مسابقات ورزشی افزایش دهند.

 

پاپیروس های لیدن (Leyden Papyrus ) مجموعه ای از نسخه های خطی باستانی است که به زبان یونانی نوشته شده و در ویرانه های شهر تبس مصر باستان کشف شده است.
این نسخه های خطی مجموعه ای از طلسم ها و دستور العمل ها است و شامل کلمات “جهان بزرگتر از سنگ خون نیست” است و در ادامه توضیح می دهد که چگونه می توان از آنها برای هر نوع جادوگری استفاده کرد.

نماد این سنگ در دنیای مدرن

گاهی اوقات “سنگ شهید” نامیده می شود و مسیحیان قرون وسطی روی این گوهر سنگ خوش رنگ تصاویر صلیب و شهیدان شان را حکاکی میکردند.

افسانه ها می گویند که سنگ قیمتی سنگ خون هنگامی ایجاد شد که قطره های خون از بدن عیسی بر روی جاسپر در پایین صلیب افتاد.

در جهان مدرن این سنگ قیمتی می تواند فداکاری عیسی را به ما یادآوری کند و به ما الهام بخشد که دیگران را در اولویت قرار دهیم و هر کجا که می توانیم به مردم کمک کنیم.

این سنگ قیمتی می تواند شما را در برابر قلدری و رفتارهای پرخاشگرانه همکاران ، همکلاسی ها یا حتی اعضای خانواده محافظت کند. و به شما قدرت مقابله یا خرد برای روی‌گردانی می دهد.

این سنگ می تواند انگیزه ایجاد کند ، باعث افزایش خلاقیت و مثبت بودن شود و اگر احساس می کنید دچار کسالت و افسردگی شده اید ، شما را احیا می کند.

 

ارتباط سنگ خون با چاکراها

چاکراها مراکز انرژی در بدن شما هستند که به آنها Prana نیز می گویند.

هفت چاکرای در سراسر بدن وجود دارد که هرکدام بر وضعیت جسمی ، عاطفی یا روانی خاصی تأثیر می گذارند و هر کدام دارای رنگ مرتبط هستند.

بعضی اوقات در زندگی چاکراهای ما نامتعادل یا مسدود می شوند و باید دوباره مرتب شوند یا پاک شوند. یکی از راه های این کار استفاده از سنگ های درمانی چاکراست.

این سنگها یا کریستالها معمولاً متناسب با چاکراهای منفرد ، قرمز برای چاکرای ریشه ، نارنجی برای ساکرال ، زرد برای شبکه خورشیدی ، سبز برای قلب ، آبی برای حلق ، نیلی برای چشم سوم و بنفش برای تاج هستند.

 

سنگ خون عمدتا سبز است ، اما توده های قرمز آن برگرفته از اکسید آهن و هماتیت هستند که Bloodstone را به ریشه چاکرا هدایت می کنند.

چاکرای اول

اگر نسبت به شغل ، خانه یا خانواده خود احساس ناامنی می کنید ، این نشانه مطمئنی از مسدود شدن ریشه چاکرا است و Bloodstone سنگ قیمتی ایده آل برای پاکسازی آن است.

 

خواص سنگ خون از گذشته تا امروز

به طور سنتی ، Bloodstone برای نگه داشتن خونریزی هنگام مجروح شدن در جنگ استفاده می شد و امروزه از آن برای درمان هر بیماری که مربوط به جریان خون از بدن است استفاده می شود.

فشار خون را تنظیم می کند ، جریان خون و گردش خون را تحریک کند ، سیستم ایمنی بدن را تقویت و خون را سم زدایی می‌کند.

این ماده؛ مغز استخوان ، طحال ، کبد و عملکرد کلیه را تقویت می کند و به ویژه برای زنان در دوران بارداری ، زایمان ، سندرم پیش از قاعدگی و یائسگی مفید است.

چگونگی استفاده از سنگ خون برای بهره بردن از خواص آن

شاید این سوال برای شما باشد که چگونه از سنگهای قیمتی برای مزایای معنوی یا سلامتی استفاده کنیم در اینجا چند روش را به شما معرفی میکنیم.

پوشیدن سنگ قیمتی به عنوان یک جواهر ساده ترین راه برای تأثیرگذاری کریستال بر روی بدن است.

انواع نگین سنگ خون نمونه جواهرات ساخته شده بدر عمارت سنگ هستند که میتوانید آنها را با ضمانت اصالت تهیه نمائید.

روش دیگر این است که می توانند در کیف یا جیب شما قرار بگیرند و به عنوان سنگ همراه در طول روز استفاده شوند.

هنگام مراقبه بلورها را نگه دارید یا آنها را در دامان خود قرار دهید.

از همه آسان تر؛ با کریستال های روی بدن دراز بکشید، در صورت امکان با نقاط چاکرا به صف شده باشند.

 

نحوه شارژ و پاکسازی سنگ خون

اگر از این سنگ قیمتی برای یک مشکل خاص جسمی یا روحی استفاده می کنید باید هر چند روز یکبار تمیز شود تا حداکثر پتانسیل خود را حفظ کند. این کار را می توانید با گذاشتن و قرار دادن سنگ در زیر آب ولرم و خشک کردن در معرض نور آفتاب برای حدود یک ساعت انجام دهید.

هرچه آب طبیعی تر باشد بهتر است مانند آب چشمه یا باران اما آب شیر هم مناسب است.

اگر احساس می کنید این سنگ قیمتی به تمیز کردن اساسی نیاز دارد ، یک حمام خاکی را امتحان کنید. چند سانتی متر را در بهترین خاک طبیعی که می توانید پیدا کنید؛ سوراخ  کنید و سپس سنگ قیمتی خود را مستقیماً در خاک قرار دهید ، قبل از بازیابی و تمیز کردن با آب روان ، آن را حداقل برای یک روز در خاک بگذارید. فقط فراموش نکنید که آن را کجا دفن کرده اید!

 

سنگ خون در کجا یافت می شود؟

سنگ خون را می توان در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در هند ، استرالیا ، برزیل و ماداگاسکار یافت که بهترین کیفیت و کمیت را دارند.

یکی از معدود سنگ های قیمتی است که در اسکاتلند – در جزیره روم یافت می شود.

 

چگونه تشکیل می شود؟

مانند اکثر سنگ های قیمتی ، سنگ خون وقتی تشکیل شد که سنگ مذاب داغ معروف به ماگما به سطح پوسته زمین رسید و شروع به خنک شدن کرد.

 

چرخه تشکیل سنگ خون

با سرد شدن و سخت شدن سنگ مذاب نرم و گرم ، حباب های گاز و همچنین ترک ها و حفره هایی که ماگما در آنها جریان دارد ، سرد می شوند.

ماگما سخت شد و گازها آزاد شدند  و سوراخ های کمی از صخره باقی ماند. داخل این سوراخ ها مایعاتی مانند سیلیس ، غنی از مولکول های کوارتز محلول ، جریان یافته و ته نشین می شوند.

 

رنگ سبز در سنگ قیمتی سنگ خون با وجود مواد معدنی مانند کلریت و آمفیبول ایجاد می شود زیرا در سنگهای آذرین آتشفشانی متبلور می شود در حالی که لکه های قرمز ناشی از ناخالصی های اکسید آهن است.

 

وقتی مواد Bloodstone کاملاً تشکیل شده باشد ، سخت تر از سنگ اطراف است.

این مواد سپس توسط نهرها و رودها شسته می شوند و به صورت سنگریزه بر روی بستر رودخانه می نشینند و انتظار می رود میلیون ها سال بعد تبدیل به سنگ خون شوند.

 

 

حقایقی در باب Bloodstone

در هند ، نمونه هایی از سنگ خون ریز خرد شده و به صورت پودر در می آیند و سپس به عنوان تبخال استفاده می شوند.

اگر سنگ خون به جای لکه های قرمز دارای لکه های زرد باشد ، به عنوان یک سنگ قیمتی پلاسما شناخته می شود.

از سنگ خون در آثار مکتوب باستان از جمله لیدن پاپیروس نام برده شده است.

در Papyrus Leyden ، این مطلب در مورد این سنگ دو رنگ نوشته شده است:

دنیا چیز بزرگتری نسبت به سنگ خون ندارد ندارد. اگر کسی این سنگ را با خود داشته باشد ، هرچه بخواهد به او داده می شود. همچنین خشم پادشاهان و استبداد را آرام می کند.
هر آنچه که پوشنده می گوید توسط دیگران باور خواهد شد. هرکسی که این سنگ را که نگین است ، تحمل کند و نامی را که بر روی آن حک شده است ، تلفظ کند ، همه درها را باز خواهد دید ، در حالی که بندها و دیوارهای سنگی از هم جدا می شوند.

زمانی تصور می شد سنگ خون باعث خورشیدگرفتگی می شود.

سنگ خون یک سنگ تولد سنتی و جایگزین برای ماه مارس است.

 

چگونه از Bloodstone مراقبت کنیم

سنگ های قیمتی سنگ خون باید در داخل جعبه ای با پارچه قرار بگیرند یا در یک پارچه نرم بسته بندی شوند.

این نمره در مقیاس سختی Mohs حدود 6.5 تا 7 است ، بنابراین باید آنها را از سنگهای قیمتی و جواهرات دور نگه داشت تا اطمینان حاصل شود که توسط سنگ های قیمتی سخت تر خراشیده نمی شوند یا به جواهرات نرمتر آسیب نمی رسانند.

 

بهتر است قبل از انجام هرگونه فعالیت بدنی مانند ورزش ، کارهای خانه یا باغبانی ، هرگونه جواهرات را از بین ببرید.

 

چگونه می توان یک سنگ خون واقعی را تشخیص دهید؟

ابزارهای تشخیص سنگ قیمتی

مقدار لکه ها یا نقاط قرمز در سنگهای خون متفاوت خواهد بود ، بعضی از آنها می توانند کل سنگ قیمتی را بپوشانند در حالی که در برخی دیگر تقریباً وجود ندارند.

این ویژگی تأیید نمی کند که سنگ خون واقعی است یا خیر اما کمبود لکه های قرمز بر قیمت تأثیر می گذارد.

سنگهای واقعی به آنها جلوه خوبی می دهند بنابراین مراقب آن باشید.
آنها مات هستند، بنابراین از نظر تابش نور بررسی کنید. مراقب سنگهای قیمتی بسیار عالی ، با رنگ یکدست در سطح و نقاط قرمز خیلی گرد یا خیلی روشن باشید.

مواردی که ذکر شد راهنمای کامل در مورد نحوه تشخیص یک سنگ قیمتی واقعی نیست اما امیدواریم به شماکمک کند.

 

 

چه چیز خاصی در مورد Bloodstone وجود دارد؟

یکی را در دست بگیرید و اهمیت آن را درک خواهید کرد و خواهید فهمید که چرا قدیمی ها به این سنگ قیمتی بسیار احترام می گذاشتند و چرا بسیاری از مردم به قدرت معنوی آن در این عصر بدبینانه اعتماد می کنند.

 

آیا این گوهر می تواند تغییر رنگ دهد؟

گستره تغییر رنگ سنگ قیمتی

برخی از سنگهای قیمتی تغییر متمایز یا چشمگیری در رنگ در منابع مختلف نور نشان می دهند.

به یک گارنت در زیر نور الکتریکی یا مصنوعی نگاه کنید؛ ممکن است قرمز به نظر برسد ، آن را بیرون در معرض نور آفتاب قرار دهید ناگهان سبز میشود!

 

این اثر چشمگیر فقط در چند سنگ قیمتی رخ می دهد ، الكساندریت ، گارنت و برخی از یاقوت کبودها که شناخته شده ترین هستند اما سنگ خون دارای ویژگی تغییر رنگ نیست.

 

ترکیبات شیمیایی سنگ خون

فرمول شیمیایی: SiO2 دی اکسید سیلیکون

ساختار بلوری: سنگدانه های مثلثی – ریز بلوری

رنگ: سبز ، سبز تیره ، آبی مایل به سبز ، قهوه ای با لکه های قرمز

سختی: 6.5 تا 7

ضریب شکست: 1.530 تا 1.540

رخ: هیچ

شکستگی:  شکننده است

شفافیت: شفاف تا مات

جلا: شیشه ای ، مومی تا صمغی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت آنلاین
ارسال از طریق واتس اپ